Aktuálny projekt

Energia v škole

Vzdelávací projekt v oblasti environmentálnej výchovy zameraný na šetrenie energiou a obnoviteľné zdroje energie.

Hlavným cieľom projektu je realizácia praktických opatrení zameraných na úspory energie a zvyšovanie energetickej efektívnosti v školách žilinského kraja a zvyšovanie verejného povedomia v lokálnych komunitách prostredníctvom aktivít žiakov.
Viac informácií...

Projekt  je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Projekt finančne podporilo aj  Mesto Žilina.
Vzdelávacie materiály...

Realizácia projektu bola ukončená 30. novembra 2010.

Logo EEA & Norway grants
Logo Ekopolis Štátny znak SR Mesto Žilina

Tipy na úsporu energie pre domácnosť

 1. Nakupujte energeticky efektívne spotrebiče
  Pri kúpe nových elektrospotrebičov si všímajte „Energetický štítok EU“, ktorý je povinný a musí byť umiestnený na všetkých označených výrobkoch v mieste predaja. Poskytuje porovnávajúce informácie, ukazujúce triedu energetickej účinnosti – „A“ (obzvlášť úsporné) až po „G“ (veľmi vysoká spotreba energie).
  Pre chladničky a mrazničky platí ešte presnejšie označovanie: A+ a A++, pričom A++ znamená najúčinnejšie zariadenie.
 2. Chladnička a mraznička má stáť na chlade
  Chladničku alebo mrazničku neumiestňujte blízko tepelného zdroja (sporák, radiátor, umývačka riadu), ale na chladnejšie miesto. Teplý vzduch zvyšuje spotrebu, chladný vzduch v okolí ušetrí cca 5% energie. Očistite od prachu cievky za chladničkou, znížite tým spotrebu energie až o 30%.
 3. Nepreháňajte to s chladením
  Odporúčaná teplota v chladničke je 1 – 4 °C (1. stupeň) a v mrazničke –18°C. Ak sú tieto teploty nižšie, nemá to vplyv na kvalitu jedla, ale narastá tým spotreba asi o 5% na jeden stupeň.
  Energia sa stráca vždy, keď necháte na chladničke otvorené dvere, vložíte do nej teplé jedlo alebo pravidelne nerozmrazujete mrazničku. Už 3 mm námrazy spôsobí vyššiu spotrebu energie o 30%.
 4. Používajte pokrievky
  Ak použijete pokrievku na hrniec počas varenia, ušetríte 60 až 70% energie potrebnej na prípravu jedla. Varenie v tlakovom hrnci taktiež znižuje spotrebu energie.
  Pri varení voľte rovnakú veľkosť dna hrnca k veľkosti varnej platne, inak sa bude prebytočné teplo a energia strácať.
 5. Menej vody pri varení
  Pri príprave horúceho nápoja stačí uvariť len toľko vody, koľko potrebujete na šálku kávy. Najrýchlejšie zovrie voda vo varnej kanvici. Ak by Európania ohrievali len toľko vody, koľko potrebujú a neohrievali nepotrebný 1 liter vody denne, mohla by ušetrená energia napájať jednu tretinu pouličných svetiel v Európe.
 6. Vetrajte krátko a intenzívne
  Pri vetraní vypnite radiátor a na niekoľko minút otvorte okná dokorán. Vzduch sa rýchlo vymení a steny zostanú teplé.
 7. Znížte teplotu na termostate
  Neprekurujte, dodržiavajte doporučené teploty. Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacej izbe 20-22°C, v spálni 18°C, v kuchyni 16-18°C, v detskej izbe 20°C a na chodbách 15°C. Ak znížite teplotu iba o 1°C sotva si všimnete rozdiel, ale ušetríte 6 – 7% z účtu vašej rodiny za elektrinu.
 8. Vymeňte okná
  Staré okná vymeňte za nové. Okná s dvojitými sklami znižujú stratu tepla o 20%, čo znamená, že ich splatíte v priemere za 6 rokov. Ak ich nemôžete vymeniť, utesnite ich. S relatívne malými nákladmi ušetríte 6 – 10% vykurovacích nákladov. Keď sa zotmie zatiahnite rolety alebo závesy (nemajú zakrývať radiátor).
 9. Izolujte výklenky radiátorov
  Do úzkej medzery medzi stenu a radiátor vložte reflexnú hliníkovú fóliu, ktorá odráža teplo späť do miestnosti.
 10. Nenechávajte spotrebiče v pohotovostnom režime (stand-by)
  Nenechávajte televízor, DVD, počítač a podobné spotrebiče v pohotovostnom režime, použite funkciu „Zapnúť/vypnúť“ na prístroji. Keď svieti červená kontrolka, míňa sa energia! Nezabudnite vytiahnuť zo siete nabíjačku mobilného telefónu či fotoaparátu pokiaľ sa nenabíjajú. Tým, že úplne vypnete vaše spotrebiče, ušetríte energiu až do výšky 10%. Televízor, ktorý je zapnutý 3 hodiny denne a počas zvyšných 21 hodín je v pohotovostnom režime, spotrebuje v tomto režime asi 40% z celkovej spotreby energie.
 11. Používajte žiarovky šetriace energiu
  Úsporná žiarivka vydrží niekoľkonásobne dlhšie a spotrebuje päťkrát menej energie ako klasické žiarovky. Vhodné sú najmä do lámp, ktoré svietia dlho. Pre priestory, kde sa svieti len krátko a často sa tam zapína a vypína svetlo, sú vhodnejšie obyčajné žiarovky. Žiarivky šetriace energiu sú síce drahšie, ale ich celkové náklady počas doby životnosti sú nižšie.
 12. Zhasínajte svetlo
  Využívajte čo najviac prirodzeného svetla. Pomôžu Vám pri tom biele steny, strop, podlaha či zrkadlá, ktoré odrážajú denné svetlo. Nezabudnite vypnúť svetlo keď ho nepotrebujete. Osvetlenie spotrebuje až desatinu elektriny v domácnosti. Takže: posledný zhasína ;-)
 13. Kontrolujte uzatvorenie kohútikov
  Z kvapkajúceho kohútika unikne za celý deň až 25 litrov vody. Ak počas čistenia zubov zatvoríte kohútik, ušetríte 12 až 15 litrov vody. Pri sprchovaní ušetríte 4-krát viac teplej vody ako pri kúpaní. Používajte úsporné hlavice, znižujú spotrebu vody o polovicu.
 14. Počkajte alebo využívajte funkciu polovičnej dávky
  Práčku a umývačku riadu zapnite až keď sú plné. Nenaplnená práčka spotrebuje rovnako veľa vody a energie ako plná. Ak máte menej bielizne na pranie alebo riadu na umývanie, využite úsporný program pre polovičnú náplň, ktorý zníži spotrebu energie asi o tretinu.
 15. Využívajte slnečnú energiu
  Vždy, keď je to možné, treba prádlo sušiť prírodným spôsobom. Počas zimných slnečných dní stíšte radiátor a odhrňte záclony. Slnečná energia prenikne dnu a vyhreje dom zadarmo!
 16. Jazdite na bicykli
  Snažte sa chodiť čo najviac pešo alebo na bicykli, pomôžete nielen svojmu zdraviu, ale tiež znížiť premávku a emisie. Ak sa do cieľa nemôžete dostať pešo alebo bicyklom, využívajte hromadnú dopravu. Najbezpečnejšia a k prírode najšetrnejšia je vlaková doprava. Pri jazde autom sa ho snažte plne využiť – jazdite viacerí.
 17. Symbol dodržiavania prísnych ekologických noriem Hľadajte výrobky s označením kvetu
  V obchodoch hľadajte tovar označený európskou environmentálnou značkou, ktorú symbolizuje kvietok. Pri výrobe takto označených výrobkov sa dodržiavali prísne ekologické normy. Výrobky so symbolom kvetu neprodukujú prchavé organické zlúčeniny, a teda nepoškodzujú kvalitu vzduchu v budovách.
 18. Recyklujte
  Zapojte sa do systému triedenia odpadu zavedeného v obci, škole. Môžete separovať papier, kartón, plechovky, plastové fľaše, sklo, elektrické spotrebiče, IT hardware, batérie.... Vytriedené odpady ukladajte výlučne na miesta na to určené (určené nádoby, zberný dvor).
 19. Kompostujte
  Začnite kompostovať biologické odpady, ktoré vznikajú vo vašej domácnosti a záhrade. V žiadnom prípade ich nespaľujte.
 20. Znížte produkciu odpadu
  Minimalizujte množstvo odpadu z jednorazových obalových materiálov. Napr. chlieb, pečivo, ovocie a zeleninu nakupujte „voľne“ namiesto v spotrebiteľských baleniach. Pri nákupoch odmietajte rozdávané plastové tašky a radšej používajte vlastnú trvácnu tašku. Plastová taška, ktorú používate pár minút sa v prírode rozkladá 15 až 1000 rokov.
 21. Kupujte domáce výrobky
  Preprava tovaru lietadlom z jednej časti sveta na druhú produkuje približne 200 až 400 krát viac skleníkových plynov (SP) ako ich preprava nákladným vozidlom v rámci 50 km. Preto sa snažte kupovať lokálne produkty: sú zdravé, chutnejšie, nemusia byť konzervované, stabilizované, upravované chemickými látkami a ich preprava neprodukuje toľko SP.
 22. Zasaďte strom
  Zasaďte strom, či už v škole, vo vašej záhrade alebo na verejnom priestranstve v obci (meste) kde bývate. Päť stromov dokáže počas svojho života vstrebať asi 1 tonu CO2.

Ľudia pri svojej činnosti vyprodukujú šesť gigaton oxidu uhličitého ročne, pričom naša Zem dokáže recyklovať len tri gigatony. Zvyšok sa každý rok hromadí v atmosfére a zvyšuje tak skleníkový efekt. Pamätajte na šetrenie energie!

Každý z nás môže niečo urobiť. Aj malá zmena môže pomôcť zabrániť emisiám skleníkových plynov bez toho, aby sa to prejavilo na kvalite nášho života. Dokonca pri tom môžeme ušetriť energiu, peniaze a chrániť životné prostredie.

Novinky

21.9.2014

Voda a klíma v našej škole

Supported by a grant from Iceland, Lichtenstein, Norway Co-financed by the State Budget of the Slovak ...
Viac informácií

18.1.2011

PLÁN PRE ENERGETICKÚ BEZPEČNOSŤ

Stratégia zameraná na zabezpečenie udržateľných dodávok energie a podporu hospodárskeho rastu počas nadchádzajúceho desaťročia Viac čítajte na: ...
Viac informácií

19.11.2010

Ministerstvo hospodárstva plánuje naďalej poskytovať dotácie na slnečné kolektory a kotly na biomasu

Domácnosti, ktoré majú záujem o inštaláciu slnečných kolektorov alebo kotlov na biomasu, môžu získať dotáciu na kúpu zariadení z Programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach     O dotácie zo štátneho Programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach prejavilo do polovice septembra 2010 záujem vyše 3270 domácností a 15 bytových domov ...
Viac informácií

Ďalšie novinky >

Kontaktujte nás

Zašlite nám e-mail prostredníctvom našej web stránky:

poslať e-mail

Môžete nám tiež zavolať na tel. čísle: 041 - 562 22 95